Courses

Courses are offered on a two semester basis (Feb-June and July-Nov), for paid-up members who can also attend workshops, outings, meetings, special interest groups and book club.

Not a member yet? Click here to join.


Courses Semester 1, 2019

Please click on the courses below for details and enrolment.

Playtime – Social Time – Erica Hills 
Wed 1.30 – 4.30pm
Every week from Jan 2

Swimming Made Easy – Ian McMahon
Mon 12.30 – 1.00pm
Feb 18, March 5*, 11, 25 April 15, 29  May 6, 13, June 17, 24
* NB Tuesday – Public Holiday on the Monday

Cryptic Crosswords for the Complete Novice – Carol Orchard
Thursdays 11am – 12.30pm
February 21, 28  March 7, 14, 21, 28

Simply Cycling Weekly – Gin Fourie
Mon 8am –10am
Every week from February 25 to 24 June inclusive and including public holidays

In Search of Fine Music 6 – Jack Knudson
Mondays 2 – 3:30 pm
February 25  March 11, 18, 25  April 1 and 8

The Pleasures of Singing – Barbara Webster
Tues 2pm – 3pm
Feb 26  March 5, 12, 19, 26  April 2, 9, 16, 23, 30  May 7, 14, 21, 28 June 4, 11, 18, 25

Watercolour Painting for Beginners – Margaret Affleck
Thurs 1pm – 3.30 pm
Feb 28  March 7, 14, 21, 28

Philosophy Group – Eileen Noakes
1.30 – 3.30pm
First Tuesday of the month
March 5  April 2  May 7  June 4

Waste Not: Want Not – Nirala Hunt
Tues 9.30am – 12.30pm
March 12, 19, 26

Walking the Margaret River Region – Guy and Jo Jennings
Wed 9am –11am
March 13, 20, 27  April 3, 10, 17

Crafts to Inspire You – Flic Pascoe, Lianne Wood and Sophie Terrassin
Mon 9.30 – 12.30pm
August 20, 27; Sept 3, 10, 17, Oct. 15, 22, 29; Nov 5, 12

Asking Questions- Getting Answers – Bill Bunbury
This course consists of one-half day workshop.
Friday 22 March 9.30am – 1pm

Enjoy the Treble Recorder – Margaret Affleck
Thurs 11.30 am – 12.15 pm
March 28  April 4, 11, 18  May 2, 9, 16, 23, 30

Caffeine-Fuelled Bird-Watching – Dr Boyd Wykes
8am – 10am Three consecutive mornings in April
Tues 2, Wed 3, Thurs 4 April

Contemporary Australian Writers – Claire Johnson
Thurs 1.30 – 3pm
 April 4, 11, 18 and May 2, 9, 16

The Dutch Connection – Bill Bunbury
Fri 10 am – 11.30 am
April 5, 12, 26

Move it with Molly – Molly Hall
Wed 9.30 am –10.30 am
April 24  May 1, 8, 15

Creativity in Mosaics – Janice Carrier
Thurs 10am – 12 noon
May 2, 9, 16

Painting with Acrylics – Julia Cowling
Fri 10am – 12 noon
May 3, 10, 17, 24, 31  June 7

Brain Plasticity for Older Adults – Georgina Kelly
Tues 10am – 11.30 am
May 7, 14, 21

Margaret River:  Steps of Past Generations – Dr Jack Barrett
Fri 10.30am – 12 noon
Please note this course is FORTNIGHTLY, three sessions over five weeks
May 17,  31  June 14

Great Impressionists – Daniela Palitos
Thurs 9.30am – 11am
May 23, 30  June 13, 20, 27 (NB no class on June 6)

South West Plant Diversity – Dr Neville Marchant
Fri. 10.30am – 12 noon
Please note this course has two sessions over three weeks
May 24 and June 7

Download a pdf copy of the full Program of Courses here.